یکشنبه , ۲۵ مهر ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / مدیریت / تئوری مدیریت / پویایی سیستم
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

پویایی سیستم

پویایی سیستم تحولی از کارهای قبلی در زمینه سیستم های کنترل بازخوردی است .
در دهه ۱۹۲۰و۱۹۳۰ شناخت پویایی سیستم های کنترل شتاب یافته و تئوری جدید از توسعه بازخوردهای الکترونیکی ایجاد شد .بعد از ۱۹۵۰افراد بیشتر از کاربرد های کنترل بازخورد مطلع شدند و نه تنها در سیستم های مهندسی بلکه تقریبا در همه فرآیندهای زیست شناسی طبیعی,محیطی و اجتماعی به کار گرفته شد(فارستر،۲۰۰۰،۲)
پویایی سیستم از سال ۱۹۵۶ در دانشگاه Mit و بسیاری از جاهای دیگر در حال توسعه بوده و به این موضوع می پردازد که چیزها چگونه در طول زمان تغییر می کنند و به این می پردازد که چه چیزی برای بیشتر مردم مهم است.
پویایی سیستم در ابتدا به عنوان یک قانون مدیریتی برای فهم اینکه چگونه سیاست های شرکت موجب موفقیت یا شکست آن می شود توسعه یافت. به زودی این موضوع روشن شد که پویایی های سیستم تنها در مدیریت کاربرد ندارد و در سیستم های بزرگتر اجتماعی به کار گرفته شد(فارستر،۱۹۹۲،۸).پویایی های سیستم بر اساس تئوری غیر خطی بودن روابط و کنترل بازخورد بنا شده و در ریاضیات فیزیک و مهندسی توسعه داده شده است(استرمن،۲۰۰۱،۱۰).
پویایی سیستم یک روش برای مطالعه پیچیدگی های پویای سیستم است (فارستر،۱۹۹۲،۱۷) و یادگیری را در سیستم های پیچیده بالا می برد و به ما کمک می کند تا علل مقاومت در برابر سیاست را شناسایی کنیم و سیاست های موثرتری طراحی کنیم و به تصمیم گیرندگان کمک می کند سیاست های بهتر بر اساس فهم بهتری از اینکه ساختار ها چگونه منجر به رفتارها می شوند طراحی کنند (شافرنیت،۲۰۰۵،۱).
پویایی سیستم یک شاخه حرفه ای است که با پیچیدگی ها سرو کار دارد پویایی سیستم پایه ای ضروری برای تفکر موثر درباره سیستم است .پویایی سیستم با چگونه عملکرد سیستم در طی زمان تغییر می کند و چه چیزی بیشتر می تواند آنچه برای مردم مهم است را بپوشاند سرو کار دارد .
پویایی سیستم زندگی واقعی را به مدل های کامپیوتری تبدیل کرده و این مدل های کامپیوتری نشان می دهند چگونه ساختار و سیاست های تصمیم گیری در یک سیستم رفتار آن را ایجاد می کند.) استرمن،۲۰۰۱،۱۰)
اسیمیز بیان می کند که پویایی سیستم زبانی فراهم می کند که در آن مفاهیم و سیستم به استفاده کنندگان کمک می کنند موقعیت را در قالب جریان و حالت حلقه های بازخورد تاخیرها استفاده کنندگان کمک می کنند موقعیت را در قالب جریان و حالت حلقه های بازخورد تاخیر های غیر خطی بودن و مرزها ببینند(شافرنیت،۲۰۰۵،۱).
فورستر در سال ۱۹۶۱ بر خصوصیات چند حلقه ای چند موقعیتی و غیر خطی سیستم های بازخورد در زندگی تاکید کرد و ادامه داد پویایی های سیستم شامل تحلیل چنین رفتارهایی است .(وینچ گراهام،۱۹۹۲،۱۸).و در سال ۱۹۹۲ ویژگی های پویایی سیستم را بازخورد تاخیر غیر خطی بودن و نویز بیان کرد .
اجزا

نرخ و حالت
متغییر حالت تجمع اجتماع یا انبار است چیزی است که انباشته می شود مانند غذا در شکم ,خون در قلب (فارستر،۱۹۹۶،۷)
متغییر نرخ جریانی است که مقدار حالت را تغییر می دهد حرکت یا جریان یک چیز از یک حالت دیگر است نرخ یک رخ داد حرکت یا تغییر است (گرین کاری،۱۹۹۵،۹).
متغییر حالت نمی تواند به طور ناگهانی تغییر کند ولی به وسیله متغییر نرخ ممکن است کاهش یا افزایش یابد.متغیر حالت با نرخ ورودی افزایش و با نرخ خروجی کاهش می یابد. (هوسین،۱۹۹۱،۲۷).
اگر از یک شی متغیر نرخ وجود داشته باشد باید افزایش یا کاهش در یک متغیر حالت هم وجود داشته باشد متغیر نرخ به وسیله حالت کنترل می شود و متغیر نرخ دیگر نمی تواند آن را کنترل کند و متغیر حالت هم تنها با نرخ تغییر می کند و هیچگاه به طور مستقیم توسط حالتهای دیگر تغییر نمی کند(فارستر،۱۹۹۶،۸)
خصوصیات متغیرهای نرخ و حالت:
متغیر نرخ و حالت جدانشدنی هستند.
– واحد متغیر نرخ معمولا نرخ تغییر را نشان می دهد.
– واحد متغیر حالت معمولا نشان دهنده یک مجموع است (گرین کاری،۱۹۹۵،۸).
نمودار حالت و جریان نشان دهنده رابطه بین متغیر هایی است که پتانسیل تغییر در طول زمان را دارند.
یکی از راه های شناخت متغیر حالت این است که در نظر بگیریم اگر یک لحظه زمان را متوقف کنیم متغیر هایی را که می توان آن ها ر ا مشاهده کرد و اندازه گرفت “حالت” و متغیر هایی که قابل مشاهده نباشند و نتوان آن ها را اندازه گرفت متغییر “نرخ” هستند.نرخ و حالت جمع و پخش منابع مرکز پویایی سیستم های پیچیده هستند(استرمن،۲۰۰۱،۱۴)
از آنجا که تنها دو مفهوم حالت و نرخ در سیستم وجود دارد این موضوع مارا در ساده کردن سیستم ها توانمند می کند (فارستر،۱۹۹۶،۷) لذا تشخیص متغییر های نرخ و حالت هم برای مدل سازی در پویای سیستم هم در خارج از این محدوده دارای اهمیت است.
تفکر در قالب نرخ و حالت یکی از توانایی های طبیعی برای هر مدل سازی پویای سیستم است همچنین توان تشخیص نرخ و حالت یکی از تکنیک های اصلی در مدل کردن پویایی سیستم است(اسمیتز،۲۰۰۲،۳).

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

انگیزش

در دهه ۱۹۲۰ سائقه به‌جای غریزه برای تبیین رفتار به کار رفت سائقه حالتی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *