شنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / مدیریت / تئوری مدیریت / سیستم های ملی نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

سیستم های ملی نوآوری

سیستم های ملی نوآوری : تاریخچه و تئوری

مقدمه :
دامنه نشر مفهوم سیستم های ملی نوآوری در مقایسه با ۱۰ سال قبل که فقط عده معدودی از اندیشمندان چیزهایی در مورد آنها می شنیدند بسیار شگفت انگیز است . سیاستگزاران ملی نیز می توانند همانند کارشناسان سازمانهای بین المللی همکاری های اقتصادی (مثل سازمان توسعه و همکاری اقتصادی ، بانک جهانی و اتحادیه اروپا ) از این مفهوم بعنوان یک ابزار استفاده کنند .
همچنین این مفهوم الهام بخش فعالیت های تحلیلی مربوط به حوزه های مختلف علوم اجتماعی نیز بوده است . اقتصاددانان، اقتصاددانان تجاری، تاریخ نگاران اقتصادی، جامعه شناسان و حتی جغرافی دانان اقتصادی نیز برای تشریح و درک نظریه های مربوط به نوآوری از این مفاهیم استفاده می کنند. مفهوم سیستم های ملی نوآوری بصورت مستقیم و غیر مستقیم، فعالیت های تحلیلی مربوط به حوزه های مختلف را تحت تاثیر قرار داده است .
به عنوان مثال می توان به تجزیه و تحلیلهای روبه رشدی اشاره کرد که بجای تمرکز بر صنعت به عنوان یک بخش اقتصادی، در جهت درک شکل و اهمیت گروه های اقتصادی و سایر روابط افقی میان بخشی تلاش می کنند. تعداد فزاینده ای از مطالعات مربوط به موانع و محدودیت های شرکتها و صنایع در شبکه های علمی و منطقه ای، بجای طرح در حوزه های جغرافیایی در حوزه جغرافیایی اقتصادی مطرح شده اند . پیشرفتهای اخیر در همه زمینه ها از رویکرد سیستماتیک پدیده نوآوری الهام گرفته اند.

پرسیدن این سوال که چرا و چگونه این مفاهیم و اندیشه ها بدین سرعت در میان دانشمندان و سیاستگزاران انتشار یافته اند ممکن است ارزشمند باشد. ما در این مقاله تلاش می کنیم تا به چگونگی سازماندهی و توسعه این مفاهیم پی ببریم. در حقیقت این مقاله بصورت موازی در پی کشف این نکته است که نوآوری عظیمی چون کامپیوتر چگونه ایجاد شده و توسعه یافته است . همچنین ممکن است در توسعه مفهوم سیستم ملی نوآوری، فعالیتهای موازیی نظیر توسعه کامپیوترهای مدرن و پدیده ای مثل کارآفرینی نیز مشاهده کنیم. در نگاهی اجمالی می توان از فردریچ لیست، بابیج و کریستوفر فریمن به عنوان بنیانگذاران اصلی مفهوم سیستم ملی نوآوری یاد کرد.

 

دکتر مهدی جعفری     مهندس شاهد زندیه راد

دانلود مقاله سیستم های ملی نوآوری

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

ارائه مدلی بر مبنای پویایی های سیستم به منظور پیش بینی رفتار مشتریان در سپرده گذاری

در طی سال های گذشته بانک های دولتی در زمینه بازاریابی و جذب مشتری موفق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *