دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / مدیریت / بازاریابی / سیاست های تشویقی توسعه صادرات صنایع با فناوری بالا
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

سیاست های تشویقی توسعه صادرات صنایع با فناوری بالا

اگرچه کشورهای آسیایی شرقی توسعه صنایع الکترونیک را در ر أس برنامه های توسعه صادرات خود قرار داده اند لیکن سطح و نوع حمایت های متنوعی را برای توسعه صادرات این بخش در نظر گرفته اند.

این حمایت های شامل سرمایه گذاری دولت در تحقیق و توسعه و ایجاد صندوق هایی برای تأمین مالی هزینه های تحقیق و توسعه،کنترل واردات، کمک به انتقال تکنولوژی، پرداخت وام های بابهره پایین، ایجاد انگیزه های صادراتی از طریق کاهش نرخ مالیات و خدمات مشاوره ای و آموزشی است . مورد سنگاپور همانطور که ملاحظه می گردد از تمامی ابزارهای حمایتی به جز کنترل واردات در راستای ارتقای صادرات صنایع الکترونیک خود بهره برده است.

در این میان کشورهای مالزی و تایوان به نسبت بقیه از برنامه های کمتری حمایتی استفاده نموده اند. در ادامه این گزارش سعی دارد در ابتدا سیاست ها ی کلی توسعه صادرات کشورهای کره جنوبی، مالزی، تایوان و تایلند را بررسی نموده و سپس به مطالعه و بررسی سیاست های و برنامه های تشویقی توسعه صادرات صنایع الکترونیک با جزئیات
بیشتری بپردازد.
 کره جنوبی

توسعه صنعتی کره از سال ۱۹۵۵ با تشکیل کمیته اقتصادی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی برای تجدید حیات اقتصادی این کشور آغاز شد و کره در مدت کمتر از سی سال توانست خود را از فقر شدید به سطح زندگی نسبتاً بالایی برساند . رژیم اقتصادی کره جنوبی سرمایه داری است که در آن بازار نقش اساسی تعیین قیمت ها را به عهده دارد . این کشور از ۱۹۶۲ تا۱۹۹۱ با به اجرا در آوردن شش برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی توانست به پیشرفت های زیادی نایل آید .تمرکز اصلی برنامه ششم توسعه اقتصادی و تحکیم ثبات و افزایش کارایی بوده است، که کاهش تدریجی دخالت دولت در امور اقتصادی و
افزایش قدرت رقابت در بازار از جمله عواملی بوده اند که اهداف مذکور را تحقق بخشیده اند.

تا پایان این برنامه سرمایه گذاری در علوم فناوری ۲۵ درصد افزایش یافت . برای دستیابی به توسعه اقتصادی در قرن ۲۱ ، کره حمایت همه جانبه ای را از واحدهای کوچک و متوسط تجاری در زمینه فناوری نوین آغاز کرد . ایجاد مرکز واحدهای تجاری کوچک در کیونگی نمونه
مناسبی از این حمایت ها می باشد.

هدف از تشکیل این مرکز در ارزیابی ،SMEs سال ۱۹۹۷ ، حمایت از فعالیت های واحدهای بازار، مشاوره برای توسعه فناوری جدید، انتقال فناوری، طراحی صنعتی و بسته بندی مناسب برای تولیدات، آموزش روش های مناسب مدیریت واحدهای تجاری کوچک و … بود. یکی از اصول اساسی سیاست بازرگانی کره انجام تغییرات ساختاری در صنعت در جهت تولید محصولات تکنولوژی بر می باشد و در برنامه هفتم (دهه ۱۹۹۰ ) توجه به توسعه صنایع با فناوری پیشرفته مانند الکترونیک، نیم هادی ها و کامپیوتر را در رأس امور قرار داد.

صنعت الکترونیک کره جنوبی

قابلیت های صنعت الکترونیک کره در طول چند دهه اخیر رشد سریع، پایدار و قابل توجهی در زمینه های زیر داشته است:
۱- ابعاد و ظرفیت امکانات و تسهیلات
۲- مهارت و فن آوری
۳- کسب درآمد و اثر بر بازار جهانی.

کره در محدوده وسیعی از فناوری های الکترونیکی شامل (SRAM و DRAM) و روش های طراحی بسته های مدارهای مجتمع با کاربرد خاص، مواد مصرفی الکترونیک، توسعه محصولات جدید فن آوری اطلاعات و … قابلیت های منحصر به فرد و متکی به خود بنا نهاده است.
تمرکز استراتژیک این کشور هم در زمینه به دست آوردن برتری در تولید و ساخت محصولات الکترونیکی و هم در خلاقیت و نوآوری در زمینه های الکترونیکی می باشد.رشد صنعت نیمه هادی کره حیرت آور بوده است .

در یک بازه زمانی ده ساله، مجتمع های صنعتی کره ای از حالت مجریان غیرواقعی و ناتوان به جایی رسیده اند که در سال ۱۹۹۴ یک چهارم بازار نیمه هادی دنیا را قبضه کرده اند . سامسونگ اکنون بزرگ ترین سازنده DRAM در دنیاست. در سال ۲۰۰۵ سهم صادرات نیمه هادی ها دراین کشور به ۱۰٫۵ درصد رسید.
این کشور با توجه به نقش و تأثیر بنگاه های کوچک و متوسط در توسعه اقتصادی، مسؤولیت حمایت و گسترش بنگاه های کوچک و متوسط را به وزارت صنعت و تجارت واگذار کرده است . در درون این وزارتخانه تشکیلات ویژه ای (SMBA) احداث شده است که مسوولیت اصلی برنامه های مختلف حمایتی و سیاست های اجرایی دولت در مورد این بنگاه ها را بر عهده دارند.

 

دانلود مقاله

 

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

ارائه مدلی بر مبنای پویایی های سیستم به منظور پیش بینی رفتار مشتریان در سپرده گذاری

در طی سال های گذشته بانک های دولتی در زمینه بازاریابی و جذب مشتری موفق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *