جمعه , ۱ بهمن ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت / سر حرفت باش
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

سر حرفت باش

در وسط دهکده شیوانا چشمه آبی بود که از دل زمین بیرون می زد و آب شیرین و زلالی داشت. مردم دهکده ترجیح می دادند به جای برداشتن آب  از رودخانه، هر روز برای برداشتن آب سراغ چشمه بروند و ظرف ها و کوزه های خود را از آب آن پر کنند. روزی مرد ثروتمندی که مغازه های اطراف چشمه متعلق به او بود اعلام نمود که این چشمه هم جزو زمین های پدری اوست و دیگر مردم حق ندارند از آب آن استفاده کنند. سپس اطراف چشمه دیوار کشید و روی آن سنگ گذاشت و حوضی بزرگ درست کرد و اعلام نمود که از این به بعد هرکس آب زلال و شیرین چشمه را می خواهد باید برای آن پول بپردازد.

نانوای دهکده که پیرمردی ریش سفید بود و همه حرف او را قبول داشتند  در اعتراض به این کار مرد ثروتمند، در حضور اهالی دهکده گفت:” به نمایندگی از اهالی سوگند می خورم که تا وقتی آب این چشمه مثل قبل آزاد نشود حتی یک جرعه از آن را ننوشم و تا آخر عمر از آب رودخانه استفاده کنم. “

بسیاری از اهالی دهکده حرف نانوا را تائید کردند و دیگر سراغ چشمه نیامدند. مدتی که گذشت مرد ثروتمند متوجه شد دیگر کسی رغبتی به خریدن آب چشمه ندارد.به همین خاطر روزی به گماشتگان خود سپرد که مرد نانوا را جلوی چشمان اهالی ، به زورکتک  لب چشمه بیاورند و به او آب زیادی بنوشانند تا سوگندش باطل شود و مردم دوباره طالب آب چشمه شوند. گماشته ها چنین کردند و بعد از اینکه مرد نانوا را آب دادند او را نزدیک مدرسه شیوانا رها کردند.

پیرمرد نانوا غمگین و ناراحت به دیوار مدرسه تکیه داد و با اندوه گفت:” مرد ثروتمند موفق شد قول مرا بشکند و اهالی را وادار به خرید آب کند. من شکست خوردم!”

شیوانا لبخندی زد و گفت:” هیچ شکستی اتفاق نیافتاده است. همین الان به نانوایی ات برگرد. کوزه ها و ظرف های آب را بردار و مقابل چشم اهالی به سمت رودخانه برو. بچه های مدرسه را هم می سپارم که امروز همراهی ات کنند و با کوزه هایشان آب از رودخانه بیاورند. مهم این نیست که جلوی چشمان بقیه وادارت کردند خلاف آن چه گفتی عمل کنی. مهم این است که تا انتها سرحرفت باقی بمانی و کوتاه نیایی. حرمت سوگند تو زمانی حفظ می شود که حتی بعد از همه اتفاقاتی که افتاده هنوز هم پای آن بایستی و از حرفت کوتاه نیایی. این تو هستی که احترام سوگند و قول خودت را نگه می داری نه دیگران!”

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

شجاعت در همه زمینه ها

شیوانا و شاگردش که در تیراندازی و شمشیر زنی استاد بود همراه کاروانی از راهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *