شنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / مدیریت / تئوری مدیریت / سازمان ها به عنوان سیستم های طبیعی
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

سازمان ها به عنوان سیستم های طبیعی

ویژگی های اساسی در برابر ویژگی های خاص

نظریه‌پردازان سیستمهای عقلایی،‌ هدفگذاری و رسمیت‌گرایی را از مشخصه‌های متمایزکننده سازمانها از سایر اجتماعات معرفی کرده‌اند در حالیکه نظریه‌پردازان سیستمهای طبیعی ضمن پذیرفتن نظریات فوق بیان می‌کنند که مشخصه‌های دیگری هستند که از اهمیت بالاتری برخوردارند که عبارتند از: پیچیدگی هدف و ساختار غیررسمی

پیچیدگی اهداف

رابطه اهداف سازمانی و رفتار اعضا برای نظریه پردازان سیستم طبیعی بیش از نظریه پردازان عقلائی مشکل‌ساز است. شاید چون تحلیلگران سیستم طبیعی توجه بیشتری به رفتار می‌کنند و بیشتر نگران هنجارها و ساختار رفتاری سازمان ها هستند.

دو موضوع عمومی، نگرش آنها از اهداف سازمانی را مشخص می‌کند: اول اینکه معمولاً بین اهداف اعلام شده و اهداف واقعی اختلاف وجود دارد. دوم اینکه تحلیلگران نظام طبیعی تأکید دارند که حتی وقتی اهداف اعلام شده هم به اجرا در می آیند، تنها اهدافی نیستند که رفتار اعضا را اداره می کند. از دیدگاه سیستم طبیعی سازمان ها چیزی فراتر از یک وسیله برای دستیابی اهداف تعریف شده­اند، آنها اساساً گروههای اجتماعی هستند که در پی تلاش برای سازگاری و بقا در موقعیت های بخصوص شان هستند.  آنها به این اشاره می‌کنند که همه سازمان ها باید اهداف حمایتی یا (نگهداری) را علاوه بر سایر اهداف اجرا کنند. هیچ سازمانی نمی‌تواند تمام منابع خود را صرف تولید محصولات یا خدماتش کند، بلکه  باید منابعی را برای نگهداری خودش صرف کند(هدف بقا).

سازمان ها در شرایط بحرانی اهدافشان را اصلاح کرده و سعی می کنند که خود را با شرایط سازگار نمایند.

 برای بقای سازمانها دو تفسیر وجود دارد: تفسیر اول اینکه سازمانها نظام های اجتماعی هستند که نیازهای زیادی دارند که باید برآورده شوند تا سازمان باقی بماند. همانطور که بدن انسان به جریان اکسیژن و گردش خون نیاز دارد، سازمان هم به گردش اطلاعات به افراد مربوطه نیاز دارد. تفسیر دیگر بر این باور است که اهداف یا نتایج به دست آمده متغیرهای انسانی هستند و از آنجا که سازمان برای بعضی از افراد حکم منابع، شخصیت و یا شادکامی را دارد، حفظ بقای سازمان برای آنان مهم است و این افراد تقویت سازمان را هدف خود می دانند.

برونسون راه تشخیص تفاوت در استفاده از اهداف توسط دو دیدگاه سیستم عقلایی و طبیعی را بیان می کند که در سیستم عقلایی تنها بر خود تصمیم بعنوان هدف تمرکز می شود، درحالیکه نگرش غیر عقلایی توجه به سوی اجرای اهداف را بهتر می داند.

ساختار غیر رسمی

دقیقأ همانطور که اهدافی که سازمان برای آن تأسیس شده از نگاه نظریه پردازان طبیعی، مطلق، ساده و خاص نیست به همین شکل ساختارهایی که برای آن ایجاد شده هم ساده نیست. آنها ساختارهای رسمی را انکار نمی کنند بلکه معتقدند که ساختارهای رسمی طراحی شده اند تا رفتار افراد را با اهداف خاص سازمان منطبق کنند. اما این ساختار رسمی به طور عمده ای توسط ساختار غیر رسمی حذف می گردد، تغییر شکل می یابد و یا تکمیل می شود.

ساختار غیر رسمی بر پایه ویژگی های شخصیتی و روابط خاص اعضا با هم است.

تحلیلگران سیستمهای طبیعی تأکید دارند که ساختار سازمانی تنها محدود به قوانین، شرح شغل و مقررات مرتبط با رفتار نیست. هریک از کارکنان را نمی توان صرفاً به عنوان بازوان به استخدام درآمده تلقی نمود بلکه آنان با خود قلب و مغز دارند و آنان با عقاید و انتظارات فردی وارد سازمان می شوند. با آنان ارزشها، علایق و توانمندی های مختلفی همراه است.

مکاتب منتخب

·        مکتب روابط انسانی مایو (Mayo’s Human Relations School)

·        مفهوم سیستم مشارکتی بارنارد (Barnard’s Conception of Corporative Systems)

·        رهیافت نهادی سلزنیک (Selznick’s Institutional Approach)

·        مدل AGIL پارسون (Pearson’s AGIL Model)

التون مایو و مکتب روابط انسانی

مایو به عنوان روانشناس صنعتی آموزش دیده بود و کارهای اولیه اش تحت تأثیر مدیریت علمی تیلور بود. مایو نیز همچون تیلور عوامل انفرادی که بر کار اثر می گذارند را مطالعه می کرد. و بر عوامل فیزیکی و روانشناسی از قبیل خستگی، استرس تمرکز کرده بود. مطالعات هاثورن مشهورترین مطالعاتی است که در این باره انجام شده است. در این مطالعه که در کارخانه های وسترن الکتریک انجام شد، گروهی از کارگران به عنوان گروه آزمایشی و گروه دیگر به عنوان گروه کنترل هریک در اتاقی جای داده شدند. با بهبود وضعیت روشنایی بازده گروه آزمایشی بالا رفت.

با کاهش نور اتاق باز هم بازده افراد بالا رفت. محققین شگفت زده و گیج شدند. سرانجام چاره را در این دیدند که از خود افراد بپرسند. نتیجه این بود که افراد از اینکه برای چنین آزمایش مهمی انتخاب شده اند احساس غرور می کنند و سعی می کنند که نتایج خوبی از خود نشان دهند. در نتیجه این پدیده به عنوان اثر هاثورن شناخته شد.کارگران به عنوان فعالان اقتصادی عقلائی رفتار نمی کنند بلکه عنوان موجوداتی پیچیده با انگیزه ها و ارزش هایی چندگانه هستند. آنها به عنوان اعضایی از گروه های اجتماعی هستند که تعهد و مسئولیت زیادی را نسبت به همکاران خود در قیاس با منافع شخصی بروز می دهند.

 

سیستم های طبیعی

 

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

ارائه مدلی بر مبنای پویایی های سیستم به منظور پیش بینی رفتار مشتریان در سپرده گذاری

در طی سال های گذشته بانک های دولتی در زمینه بازاریابی و جذب مشتری موفق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *