شنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت / خاطره دوست داشتن
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

خاطره دوست داشتن

مردی از همسرش جدا شده بود. روزی نزد شیوانا آمد و گفت:” چند ماهی است از همسرم جدا شده ام و او را ندیده ام. این که باعث و بانی جدایی ما کی بود و چی بود را فعلا کاری ندارم. آن چه مهم است این است که هر وقت در مورد او بد می گویم و پشت سرش از بدی های او صحبت می کنم برای چندین روز متوالی حالم بد می شود و احساس ناخوشی عجیبی وجودم را فرا می گیرد. در حیرتم که چرا به این حالت دچار می شوم؟”

شیوانا با لبخند گفت:” روزگاری او عزیز تو بود. دوستش می داشتی و قربان صدقه اش می رفتی. دورانی بود که عاشقش بودی و تمام تاروپود وجودت او را صدا می زد. شاید بخشی از ذهن تو به واسطه آن چه نمی خواهی در موردش صحبت کنی به این نتیجه برسد که جز جدایی از یکدیگر چاره ای نداشته اید، اما بخش های بزرگتری از همان ذهن و همینطور تک تک سلول ها و اجزای وجودت هنوز آن خاطرات خوش ایام دوست داشتن یادشان هست. پیشنهاد می کنم به جای زخم زبان زدن و پشت سر او بد گفتن از اکسیر سکوت استفاده کنی. بسیاری مواقع کلمات به جای مرهم زخم می زنند و زخمی که تو به سمت او می فرستی صد مرتبه شدیدتر بر وجود خودت فرود می آید.”

مرد با ناراحتی گفت:” اما اینکه او قبول کرد از من جدا شود کار درستی نبود!؟”

شیوانا گفت:” برای جدایی دو چیز از هم هر دو مقصرند. اگر کسی تصمیم گرفت از تو جدا شود و دیگر با تو نباشد دلیل نمی شود که آدم بدی باشد و یا چهره و خصلتی هیولایی داشته باشد. دست از برچسب زنی به او بردار که هر برچسب و لقبی به او بزنی ، صد مرتبه بدتر از آن توسط ذهن و ضمیر و وجود خودت نصیب خودت خواهد شد. علت ناراحتی تو بعد از بدگویی پشت همسر سابق ات چیزی جز ریشه دار وگسترده بودن خاطرات خوش ایام دوستی و روزگار عاشقی تان نیست. به این خاطرات کاری نداشته باش تا آنها هم به تو کاری نداشته باشند.”

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

بهترین مادر

روزی پسر جوانی نزد شیوانا آمد و در حالی که بسیار غمگین بود گفت:” پدر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *