شنبه , ۲ بهمن ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت / حفظ آمادگی
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

حفظ آمادگی

یکی از شاگردان قدیمی مدرسه شیوانا مدتی در دهکده در یک کارگاه نجاری کار می کرد. اما به خاطر بیماری نتوانست سرکار برود و مدتی طولانی خانه نشین شد. وقتی حالش بهتر شد هر چه گشت کاری پیدا نکرد. به مدرسه نزد شیوانا آمد و از فقر و تنگدستی ناله کرد. شیوانا به او گفت:” به خاطر دارم چند سال پیش که در مدرسه بودی بدنی ورزیده و چالاک داشتی و می توانستی به راحتی از ساختمان و درخت بالا بروی. شنیده ام برای تعمیر آسیاب های بادی و آبی دهکده نیاز به کسی دارند که از ارتفاع نترسد. هنوز کسی جرات نکرده این کار را قبول کند. اگر ورزیدگی و آمادگی قبلی را داشته باشی ، می توانی به راحتی این شغل را بگیری.”

شاگرد قدیمی با خوشحالی نشانی آسیابان را گرفت و نزد او رفت و موفق شد کار را بگیرد. چند ماه که گذشت وضع مالی اش بسیار خوب شد. نزد شیوانا آمد و در حالی که از شادی سرازپا نمی شناخت گفت:” موفق شدم کار را بگیرم. هیچ کس جرات نمی کند مثل من بالای آسیاب ها برود و آنها را تعمیر کند. خوشبختانه وضع زندگی ام خیلی بهتر شده است. فقط می ترسم این کار دوام نداشته باشد و بعد از مدتی یک نفر بهتر از من بیاید و کارم را بگیرد و دوباره به روزهای تلخ گذشته برگردم. این ترس مثل خوره به جانم افتاده و راحتم نمی گذارد. چند بار به خودم گفته ام از صاحبان آسیاب ها بخواهم که هیچ وقت مرا اخراج نکنند اما غرورم اجازه نداده است.”

شیوانا لبخندی زد و گفت:” علت اینکه تو را برای این شغل نگه داشته اند و پول خوبی به تو می دهند آمادگی بدنی و توانایی و قابلیت های منحصر به فرد توست. این توانایی ها را نداشتی مطمئن باش به خاطر منافع خودشان هم که شد ، فرد مناسب و توانمند دیگری را جایگزین می کردند. بنابراین به جای اینکه به صاحبان آسیاب ها التماس کنی تو را نگه دارند قابلیت ها و توانمندی های خودت را افزایش بده و کاری کن که آنها از تو بخواهند بمانی. انسان ورزیده و ماهر و خبره هر جا که برود برایش کار هست. کارگاه نجاری یا آسیاب نشد مطمئن باش در جاهای دیگر برای انسان ماهر و توانمندی مثل تو فرصت شغلی وجود دارد. به جای خوار ساختن خود و غصه خوردن و نگران بودن سعی کنی آمادگی خویش را هر روز بیشتر کنی. فرصت شغلی همیشه خودش می آید.”

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

شجاعت در همه زمینه ها

شیوانا و شاگردش که در تیراندازی و شمشیر زنی استاد بود همراه کاروانی از راهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *