دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / دسته‌بندی نشده / تکامل تکنولوژی تولید
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

تکامل تکنولوژی تولید

چرخه موج بلند
تردیدی وجود ندارد که بهبود در بهره وری ، برای یک سیستم اقتصادی بسیار حیاتی و مهم است . افزایش بهره وری موجب خلاصی شرکت ازفشار تورم می شود و امکان بهبود واقعی در استاندارد زندگی را میسر می سازد . تکنولوژی ،عامل و موجب چنین بهبودی است . تکنولوژی هم چنین سازو کار دیگری را برای رشد اقتصادی فراهم می آورد که هنوز به طور کامل نقش آن شناخته نشده است ، سازو کاری که اثر آن به شکل کمی اندازه گرفته نشده است . از طریق این ساز و کار است که تکنولوژی جدید و نوظهوررشد و توسعه اقتصادی را موجب می شود . درمتون اقتصادی سنتی از این سازو کار معمولا با عنوان چرخه اقتصادی بلند مدت یا چرخه موج بلند یاد می شود.

فرایندموج بلند
بتس (۱۹۸۷) عنوان کرد که فرایند پشت یک موج بلند ، تعاملی است بین تکنولوژی جدید ، فرصت های تجاری ای که این تکنولوژی های جدید خلق می کنند ، و افزایش مازاد بر نیاز سرمایه پس از عصرهای تکنولوژی .
او معتقد بود که فرایندموج بلند از توالی رویدادهای زیر پیروی می کند :
۱- اکتشافات صورت گرفته در علم ، اساس نو آوری در تکنولوژی است .
۲- نوآوری های عمیق و اساسی در تکنولوژی، کالاها جدید را خلق می کنند.
۳- این کالاها بازارها و صنایع جدید را می سازند.
۴- صنایع جدید باز هم موجب نوآوری در کالاها و فرایندها و گسترش بازار می شود .
۵- با بلوغ تکنولوژی ، بسیاری از رقبا وارد عرصه رقابت بین المللی می شوند و نهایتا ظرفیت تولید مازاد را خلق می کنند.
۶- ظرفیت مازاد ، سودآوری را کاهش می دهد و بیکاری و ناکامی های در کسب و کار را افزایش می دهد .
۷- آشفتگی اقتصادی بعدی صورت گرفته در بازارهای مالی موجب رکورد اقتصادی می شود .
۸- علم جدید و تکنولوژی جدید می توانند اساس گسترش اقتصادی جدید را فراهم آورند.
بتس مصرانه مدعی بود که فرضیه موج بلند تنها روابط گذشته موجود میان خلاقیت های پایه گسترده ، توسعه بلند مدت اقتصادی و تشکیل سرمایه مازاد در صنایعی که در زمینه تکنولوژی های بالغ فعالیت می کنند را شرح می دهد: این فرضیه هیچ چیزی را در آینده تعیین نمی کند .او مشاهدات مربوط زیر را انجام داد:
۱- تکنولوژی نوظهور عامل اصلی موج های بلند اقتصادی است .
۲- کالاها تکنولوژی پیشرفته جایگزین تکنولوژی قبلی می شونداگر عملکرد بهتر جوابگوی افزایش هزینه ها باشد
۳- چرخه های حیات تکنولوژی صنایع بر چرخه های بلند در اقتصاد ملی اثر می گذارند .
۴- تکنولوژی جدید کالا علم و علم کالا اکتشافات جدید در طبیعت است.
۵- یک تکنولوژی جدید ، وقتی خلق می شود ، موج جدیدی را آغاز خواهد کرد.

تکامل تکنولوژی تولید
انقلاب صنعتی و معرفی نیروی بخار در اواخر هزاره دوم همه چیز را تغییر داد
در اواخر قرن هجدهم ، فردریک تیلور روش علمی در مدیریت کارخانه را معرفی کرد . روش تیلور موجب افزایش کارایی از طریق مفهوم تجزیه و تحلیل و طراحی کار گردید .
هنری فورد خط تولید و مونتاژ و تخصصی شدن نیروی کار را در اوایل قرن نوزدهم معرفی کرد. او معتقد بود که تولید تنها چند کالا استاندارد و یکسان موجب افزایش کارایی در سیستم خواهد شد .
انعطاف پذیری ، مهارت و صرفه جویی در مقیاس ، روندهایی در تولید مدرن هستند.
در اوایل قرن نوزدهم ، فرانک و لیلیان گیلبرت (گیلبرت،۱۹۱۱،نیبل ،۱۹۸۸) مفهوم مطالعه حرکت را معرفی کردند. این دو طرفدار کاهش حرکت ها و فعالیت های زاید و پیدا کردن بهترین راه انجام یک کار بودند.
طی دهه های ۲۰ و ۳۰ ، مفاهیم کنترل کیفیت آماری معرفی شدند . شیوارت نمودارهای کنترل طراحی کرد و دمینگ و جوران نیز پس از او در طراحی در زمینه کنترل کیفیت آماری و تئوری کیفیت فعال شدند.

تکنولوژی و اقتصاد ملی
اقتصادهای توسعه یافته را با کشورهایی می شناسند که به نحوی مناسب از تکنولوژی برای خلق ثروت بهره می گیرند . اقتصادهای کم تر توسعه یافته را با کشورهایی می شناسند که دانش فنی تکنولوژیک لازم برای خلق ثروت را دراختیار ندارند . تصریح می کنم که این تکنولوژی نیست که ثروت خلق می کند بلکه این شیوه موثر و مناسب بهره گیری از تکنولوژی است که ثروت می سازد . وقتی که از تکنولوژی برای افزایش ارزش به منابع استفاده می شود و هم چنین از آن برای تهیه کالاها و خدمات رقابتی بهره گرفته می شود ثروت خلق می شود (یعنی، مدیریت تکنولوژی است که ثروت و خوشبختی را خلق می کند)
اما، مدیریت مناسب تکنولوژی های بسیط و متوسط نیز می توانند یک مزیت رقابتی مشخص خلق کنند و به نحوی موثر برای خلق ثروت مورد استفاده قرار بگیرند(خلیل ۱۹۹۳).
درتاییداین دیدگاه ، می توان رشد اقتصادی کشورهای جدیداُ صنعتی شده ، به ویژه به کشورهایی که ببرهای آسیا نامیده می شوند یعنی کشورهای تایوان ، کره ، سنگاپور و مالزی اشاره کرد . آنها طی چند سال اخیر توانسته اند به مزیت رقابتی بر بسیاری از کشورهای دیگر ، از جمله کشورهای صنعتی شمال دست یابند. نیروی کار ارزان و مقررات و محدودیت های دست و پا گیر کم تر در مقایسه با کشورهای بسیار صنعتی همچون آمریکا به موفقیت این کشورها کمک چشمگیری کرده است ، و این عوامل به عنوان مزایایی شناخته می شوند که می باید در یک استراتژی بنیادی مدیریت جهانی تکنولوژی مورد توجه قرار بگیرند.

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

خوشه های صنعتی، یادگیری، نوآوری و توسعه منطقه ای

از دهه گذشته، برنامه ریزان توسعه منطقه ای و سرزمینی ، بخش قابل توجهی از …

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *