جمعه , ۱ بهمن ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت / تو خودت هستی!
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

تو خودت هستی!

یکی از شاگردان شیوانا تیرانداز ماهری بود که برای تقویت توانایی خود هر روز ، ساعت ها تمرین می کرد. به دلیلی نامشخص این تیرانداز ماهر در چند مسابقه پشت سرهم بدشانسی آورد و نتوانست تیرها را درست به هدف بنشاند. روزی این شاگرد نزد شیوانا آمد و با صدای بلند جلوی جمع گفت:” من در مدرسه و در حین تمرین می توانم خیلی راحت تیرها را به هدف بزنم. اما موقع مسابقه به دلایلی غیر قابل پیش بینی، تیرهایم خطا می رود. در نتیجه شکست می خورم و مورد تمسخر بقیه قرار می گیرم. برای همین امروز جلوی جمع می گویم که تیراندازی را کنار گذاشته ام و دیگر نمی خواهم این کار را ادامه دهم!”

شیوانا تبسمی کرد و گفت:” اگر هزار تیر پرتاب کنی و همه آن هزار تیر به جایی غیر از هدف بخورند باز هم هیچ چیز درون تو نمی بازد و شکست نمی خورد.  تو همیشه همانی هستی که بوده ای. تیرهایی که خطا رفته اند فقط تیرهایی هستند که به هدف نخورده اند. آنها نشانه و نماینده شکست تو نیستند. تو شکست هایت نیستی. تو خودت هستی! اگر قرار باشد هرکاری که در پیش می گیری را با اولین شکست و تمسخر بقیه ، واگذار کنی، هرگز به جایی نخواهی رسید. اگر می خواهی در بقیه جنبه های زندگی ات عالی و سربلند باشی، بهتر است تیراندازی را ادامه دهی، حتی اگر هر روز تیرهایت به خطا بروند.”

شاگرد تیرانداز حرف شیوانا را قبول کرد و دوباره سرتمرین هایش برگشت. بعد از چند هفته ، او توانست نقطه ضعف هایش را برطرف کند و در مسابقات پی در پی برنده شود. روزی در مدرسه شاگردان برای او جشن گرفتند و پیروزی هایش را به او تبریک گفتند. شاگرد تیرانداز با بی تفاوتی شانه هایش را بالا انداخت و گفت:” قبلا تیرهایی بودند که به هدف نمی خوردند و شما اسم آنها را شکست گذاشتید. من برای مدتی فریب خوردم و این اسم شما را روی خودم گذاشتم و تصور کردم که شکست خورده ام. این روزها تیرها به هدف می خورند و شما نام آنها را پیروزی می گذارید. اما من دیگر فریب نمی خورم و اسم پیروز و برنده را روی خودم نمی گذارم. من همان طور که شکست هایم نیستم، پیروزی هایم هم نیستم!”

یکی از شاگردان با تعجب به شیوانا رو کرد و از او پرسید:” این دوست ما چه می گوید!؟ اگر او امروز پیروز مسابقه نیست ، پس چیست؟!”

شیوانا با تبسم گفت:” او خودش هست! همان چیزی که همیشه بوده است!”

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

بهترین مادر

روزی پسر جوانی نزد شیوانا آمد و در حالی که بسیار غمگین بود گفت:” پدر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *