جمعه , ۱ بهمن ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت / بهترین مادر
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

بهترین مادر

روزی پسر جوانی نزد شیوانا آمد و در حالی که بسیار غمگین بود گفت:” پدر بزرگ من یک مرد ثروتمند و بسیار معروف و اشراف زاده است. پدرم هم به خاطر اعتبار او مجبور بود بسیار سنگین و متین رفتار کند. تا امروز به من می گفتند مادرم از خانواده های ثروتمند در شهری دوردست آن سوی کوهستان بوده که بعد از به دنیا آوردن من فوت کرده و در نتیجه وظیفه مواظبت و بزرگ کردن من به دختر باغبان منزل پدربزرگم سپرده شده است. این دختر باغبان زنی بسیار مهربان بود و با جان و دل مرا بزرگ کرد و تا الان تنها و مجرد باقی ماند و هیچ همسری هم اختیار نکرد. اکنون که به بیست سالگی رسیده ام و پدربزرگم فوت کرده و اموالش به پدرم رسیده است. پدرم رازی مهم را برای من آشکار ساخته است. او می گوید مادر واقعی من همین دختر باغبان و فقیر بوده است و پدرم از ترس آبروی خانوادگی جرات نکرده است این راز را برملا سازد. از وقتی که این خبر را شنیده ام بسیار غمگین شده ام. احساس می کنم بین اشراف زاده ها دیگر جایگاهی ندارم و آن مادر زیبا و ثروتمند و باشکوه را که از کودکی برایم توصیف کرده اند را ازدست داده ام. به من بگویید با این غم سنگین چه کنم؟”

شیوانا با حیرت به پسرجوان خیره ماند و گفت:” خودت می فهمی چه می گویی!؟ الآن تو در کنار پدر و بهترین مادر دنیا زندگی می کنی. از خود بپرس چرا قدر این نعمت بزرگ را نمی دانی و به خاطر یک مادر موهومی و افسانه ای دچار غم و اندوه شده ای!؟”

پسر با خشم گفت:” این دختر فقیر باغبان چگونه می تواند بهترین مادر دنیا باشد!؟”

شیوانا سرش را به علامت تاسف تکان داد و گفت:” در خوب ترین بودن او همین بس که از حق مادری خود گذشت و راضی شد بیست سال عنوان  دایه را بپذیرید و بهترین مادر دنیا با زیباترین و باشکوه ترین چهره و ثروت را در خیال تو به جای خودش بپروراند و به تو هدیه دهد. هرچه زودتر تا چنین مادر خوبی را ازدست نداده ای نزد او برگرد و بابت همه حرف هایی که از روی جهل و ناآگاهی به او گفتی طلب بخشش کن. اگر قرار است از چیزی خشمگین باشی از خودت باش که گمان می کنی بین اشراف زاده ها و باغبان زاده ها تفاوتی هست! مگر کودک ها روی انتخاب رنگ پوست و شکل و قیافه و و جایگاه اجتماعی والدین شان حق انتخاب دارند که بین آن ها از لحظه تولد تفاوت قائل شویم؟! “

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

اتفاق ها می افتند!

زن و مردی نزد شیوانا آمدند و برای حل مشکل خود از او راه حل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *