جمعه , ۱ بهمن ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت / از کجا مطمئنی؟
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

از کجا مطمئنی؟

در دهکده شیوانا کفش دوزی بود که درآمدش زیاد نبود. کفش هایی که می دوخت را بسیاری از اهالی نمی پسندیدند و او مجبور بود به قیمت ارزان و بعضی اوقات بدون سود و منفعت، کفش هایش را بفروشد و دوباره دوختن کفش های جدید را شروع کند. روزی شیوانا از مقابل مغازه او می گذشت. کفشدوز را دید که پسرنوجوانش را با چوب می زند و با خشونت با او رفتار می کند و مدام برسراو فریاد می زند که :” من می خواهم تو را آدم کنم و راه درست زندگی را به تو نشان دهم. با این همه تو گستاخی می کنی و حرف هایم را گوش نمی دهی!؟”

شیوانا نزدیک کفش دوز  رفت و به او گفت:” چرا با این طفل معصوم اینگونه رفتار می کنی!؟”

کفش دوز گفت:” او راه درست زندگی را نمی داند. می خواهم قبل از اینکه توسط افراد اوباش دهکده افکارش خراب شود، راه درست کسب و کار و زندگی را به او یاد دهم؟”

شیوانا گفت:” قصد و نیتی که داری بد نیست اما از کجا مطمئن هستی که تو خودت راه درست زندگی را بلدی؟”

مرد کفاش با تعجب گفت:” من مغازه دارم و این بچه را تا این سن و سال بزرگ کرده ام!”

شیوانا گفت:” بزرگ شدن بچه طبیعت اوست و کودک با غذایی که می خورد رشد می کند و قد می کشد. تو با این سروصداهایی که راه انداختی و دشنام هایی که جلوی جمع به این نوجوان می دهی و کارهایی که می کنی ، نشان می دهی که از ادب و اخلاق و رابطه درست با فرزندت چیزی نمی دانی! کسب و کارت را هم که همه خبر دارند ، بی رمق است و مدت هاست به خاطر کیفیت نامناسب کفش هایت، کسی خریدار آنها نیست و تو با این وجود اصرار داری که راه خودت را بروی و همان کفش های بی مشتری قدیمی را بدوزی و زیر قیمت بفروشی! تو که اخلاق سالمی نداری و شغل و کسب و کارت هم که مدت هاست بی رونق است، از کجا این قدر مطمئنی که راه درست زندگی را بلدی!؟ و تازه اصرار هم داری آن را به دیگران، به زور هم که شده یاددهی!؟ اگر قرار است دیگران را به اخلاق نیک و کردار درست سفارش کنی ، لااقل باید ابتدا در زندگی و گفتار و حرکات خودت آنها را آشکار ساخته باشی! تو که خودت راه خوشبختی را بلد نیستی چگونه می خواهی دیگران را به سعادت برسانی!؟”

کفاش با عصبانیت گفت:” می گوئیدچه کنم؟ بگذارم این بچه هرطور که دیگران می خواهد بزرگ شود؟”

شیوانا گفت:” خیر! تربیت او برتو واجب است. اما قبل از آن تربیت و اصلاح خودت لازم تراست. برخیز و نزد کفش دوزهای دیگر شهر برو و از آنها دلیل بی رونق بودن کسب و کارت را بپرس. رفتار و کارهای خودت را اصلاح کن تا زندگی ات رونق بگیرد. بچه ات وقتی ببیند رفتار و عمل تو زندگی راحت و سالمی برای آنها فراهم می کند بدون شک از تو که خوشبخت شده ای  الگو خواهد گرفت و مانند تو به سعادت خواهد رسید. انتظار نداشته باش با وجود بدبخت بودن، دیگران را به زور خوشبخت سازی و بقیه هم حرفت را قبول کنند!”

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

اتفاق ها می افتند!

زن و مردی نزد شیوانا آمدند و برای حل مشکل خود از او راه حل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *