جمعه , ۱ بهمن ۱۴۰۰
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت / آنچه از تو برمی آید!
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

آنچه از تو برمی آید!

شیوانا و جمعی از شاگردان برای تعمیر پلی در رودخانه بالادست دهکده، صبح زود از مدزسه خارج شدند و نزدیک های ظهر به پل رسیدند. ساعتی که گذشت یکی از شاگردان که مشغول اره کردن و تعمیر پل بود ناگهان بر دستانش کوبید و با صدای بلند گفت:” وای بر من، یادم رفت جریان آب چشمه را عوض کنم. تا غروب که برگردیم باغچه سبزیجات زیر آب غرق خواهد شد.”

همه شاگردان از این اتفاق ناراحت شدند و دست از کار کشیدند. شیوانا گفت:” این اتفاق از صبح رخ داده است. الان برای تعمیر پل به وجود همه ما نیاز است. حتی یک نفر از ما هم که مدرسه بازگردد کار پل نیمه تمام باقی می ماند و زحمت ما هدر می رود. سعی کنید سریع تر کار کنید و تا غروب نشده پل را تعمیر کنید تا لااقل سبزی ها را که از دست دادیم، پل را نگه داریم و از دست ندهیم!”

اما شاگردی که  مقصرغرقاب شدن باغچه سبزیجات بود آرام نمی گرفت و دست و دلش به کار نمی رفت.

شیوانا وضعیت کاری او را که دید نزدش رفت و به او گفت:” آیا ناراحتی الآنِ تو باعث می شود آب از روی سبزی های باغچه برداشته شود و سبزی ها سالم بمانند؟”

شاگرد با تعجب گفت:” نه! از من دیگر برای آن سبزی ها، کاری برنمی آید. تا الآن هم به خاطر جریان آب باید از بین رفته باشند!”

شیوانا گفت:” تو با رفتاری که در پیش گرفته ای داری کاری می کنی که این پل هم تعمیرش ناقص انجام شود و خرابی های امروز مضاعف گردد. همه می دانیم که از دست تو برای سبزی ها کاری از تو برنمی آید اما برای پل برمی آید. آدم عاقل کسی است که تمام هم و غم خود را روی چیزی بگذارد که روی آن کنترل دارد نه چیزی که اصلاحش از دست او خارج است. باغچه سبزی را چون کاری دیگر از تو برایش برنمی آید فراموش کن و به پل بچسب که می توانی کاری برایش انجام دهی! برای خرابی باغچه کسی تو را سرزنش نمی کند چون عمدی نبوده است و اصلاح آن از کنترل تو خارج است. اما برای ناقص شدن پول تو الآن مقصری و اگر اتفاقی بیافتد باید پاسخگو باشی. انسان ها مسئول پاسخگویی به کارهایی هستند که روی آنها کنترل دارند و کاری برای اصلاح آنها از ایشان برمی آید.”

درباره ی محمد باقری میلانلو

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

اتفاق ها می افتند!

زن و مردی نزد شیوانا آمدند و برای حل مشکل خود از او راه حل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *