شنبه , ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت / چگونه ها را زیاد کن
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

چگونه ها را زیاد کن

یک هفته به مسابقه رزمی سالیانه بین مدارس دیار شیوانا  باقی مانده بود. همه شاگردان با جدیت تمرین می کردند و خود را برای مسابقه آماده می ساختند.  در این بین برای یکی از شاگردان ورزیده و ماهر مدرسه شیوانا، چند حادثه تلخ و ناگوار پی در پی رخ داد طوری که در حادثه آخر مچ دست راستش آسیب دید. او ناراحت و غمگین نزد شیوانا آمد و گفت:” این عادلانه نیست! چرا همه این اتفاقات تلخ باید در این زمان حساس ، پشت سر هم برای من رخ دهد. سه روز قبل از اسب افتادم و پایم ضرب دید. دو روز قبل سرم به درخت خورد. دیروز میوه مسموم خوردم و امروز هم مچ دستم آسیب دیده است. هیچ نمی دانم تا یک هفته دیگر که مسابقه شروع می شود چه بلاهای دیگری قرار است برای من اتفاق افتد. چند روزی است که با خودم فکر می کنم چرا این اتفاق ها باید برای من رخ دهد؟”

شیوانا لبخندی زد و گفت:” این اتفاقات قبلا هم به دفعات هم برای تو و هم برای دیگران رخ داده بود. تنها تفاوتش با الآن این است که حساسیت ایام مسابقه باعث شده این اتفاقات را بیشتر متوجه شوی. اگر خوب به کسانی که قرار نیست در مسابقه شرکت کنند دقیق شوی می بینی که برای آنها هم در طول شبانه روز  اتفاقاتی رخ می دهد. خیلی از آنها هم با تدبیر و دور اندیشی از حوادث ناگواری که برایشان مقرر بوده، جان سالم به در برده اند.  وقتی از خودت سوال می کنی«چرا من؟» در واقع به ذهنت می گویی که دنبال دلیلی برای این «چرا؟» بگردد. شاید تا پایان روز تو برای خودت هزاران دلیل و توجیه و بهانه پیدا کنی. این دلیل ها می توانند از هزار هم بیشتر باشند اما حتی اگر تعدادشان هزاران هزار هم شود باز دردی از تو دوا نمی کنند و هیچ تضمینی نمی دهند که این حوادث دوباره تکرار نشوند. اگر می خواهی در مسابقه زندگی موفق و سربلند شوی و همیشه در بهترین و مناسب ترین شرایط به سر بری  باید یاد بگیری  که از تعداد «چرا» های خود کم کنی  و به تعداد «چگونه» های خود اضافه نمایی. ”

شاگرد با تعجب گفت:” یعنی می گویید نپرسم چرا مچ دستم آسیب دید ؟ و به جای آن بپرسم چگونه مچ دستم آسیب دید؟

شیوانا گفت:” دقیقا! همینطور از خودت بپرس چگونه می توانم کاری کنم که دیگر مچ دستم آسیب نبیند؟ یا چگونه می توانم از بدن خودم در مقابل آسیب دیدن بیشتر محافظت کنم؟ «چگونه»ها  به راه حل و اقدام منجر می شوند ، یعنی همان چیزی که در زندگی تفاوت ایجاد می کند. اما «چرا» های خشک و خالی در بهترین حالت به دلایل و توجیه ها و بهانه هایی منتهی می شوند که اگرتنبلی کنیم و با این دلایل قانع شویم ، دیگر به سمت راه حل و اقدام نمی رویم و در نتیجه تفاوتی تجربه نمی کنیم. اگر می خواهی روز مسابقه در مناسب ترین وضعیت باشی پیشنهاد می کنم به جای خود خوری و دنبال جواب برای «چرا»های تمام نشدنی ذهن گشتن ، از تعداد سوالات «چرایی» خود کم کنی و سوالات «چگونه ای» خود را بیشتر سازی؟”

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

بهترین مادر

روزی پسر جوانی نزد شیوانا آمد و در حالی که بسیار غمگین بود گفت:” پدر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *