یکشنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۸
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
آخرین نوشته ها
خانه / دانلود / شبیه سازی مدل رفتار جمعیت و متغیرهای تاثیر گذار بر آن
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

شبیه سازی مدل رفتار جمعیت و متغیرهای تاثیر گذار بر آن

شبیه سازی مدل رفتار جمعیت و متغیرهای تاثیر گذار بر آن

مقدمه

مساله جمعیت و بررسی رفتار آن تحت تاثیر متغیرهای مختلف از جنبه های گوناگون قابل بررسی میباشد. به عنوان مثال میتوان به بررسی تاثیر متغیرهایی مانند باروری، مرگ و میر، مهاجرت، وضعیت اشتغال، سن ازدواج، وضعیت اقتصادی جامعه و والدین،جنگ، بلایای طبیعی، نگرش و توقعات والدین نسبت به باروری، “جوانی” یا “سالخوردگی” جمعیت، تبلیغات و فرهنگ سازی، سیاستهای تشویقی، سیاستهای کنترل جمعیت توسط دولت، میزان طلاق و ازدواج، افزایش آگاهی والدین در خصوص لزوم کنترل تعداد اعضای خانواده، رفاه زدگی، فرار از قبول مسئولیت، سطح تحصیلات افراد مخصوصا زوجهای جوان، امید به آینده، شهرنشینی و تبعات آن، جمعیت فعال (جمعیتی که در سن قانونی کار قرار دارد)، وضع بهداشت و مسکن، آداب و سنت های اجتماعی، چند همسری بودن، دوره زندگی مشترک و امثال اینها متغیرهایی هستند که بر جمعیت یک منطقه یا کشور تاثیر میگذارند و بسته به دامنه تعریف مساله میتوان از هر یک از این پارامترها استفاده نمود.

بدیهی است هرچه پارامترهای فوق الذکر و تاثیر آنها بر جمعیت جامع تر در نظر گرفته شوند مدل ایجاد شده به واقعیت نزدیکتر بوده و رفتار طبیعی جمعیت را بهتر نشان می دهد. در این نوشتار قصد داریم به بررسی مدل ساده ای از جمعیت بپردازیم زیرا هدف از این کار آشنایی دوستان و دانشجویان گرامی با نحوه مدلسازی و بررسی رفتار سیستمها با رویکرد پویایی سیستمهاست  و از آنجایی که ممکن است دوستان با این رویکرد آشنایی چندانی نداشته باشند مدلی ساده و قابل فهم ارائه شده است. در انتهای نوشتار مدلهای مختلف و مطرح در زمینه جمعیت مانند مدل جمعیت گوزنها و یا جمعیت تمدن مایا، جهت مطالعه بیشتر، ارائه شده است.

آشنایی با پویایی های سیستم:

واژه سیستم را به عنوان مجموعه ای از عناصر با روابط داخلی دانسته اند که الگویی یکپارچه را تشکیل می دهند و تفکر سیستمی، یعنی با نگاهی یکپارچه به پدیده ها نگریستن. جوهر اصلی تفکر سیستمی تغییر در نگرش است. نوعی آرایش مجدد تصویری که از پدیدده ها داریم، یا تغییر از نگرش خطی (آبشاری) به نگرش تکرارپذیر و حلقوی.
از سوی دیگر وجود پیچیدگی در رفتار سیستم هایی مانند سیستم های اجتماعی فرآیند تصمیم گیری، هدایت و کنترل را سخت و دشوار میکند. لذا برای تحقق امر سیستمی نگریستن به پدیده ها و بهبود عملکرد و تصمیم گیری در مورد آنها، روشها و تکنیکهای متفاوتی بوجود آمده اند. در این میان یک نوع از روشهای بسیار موثری که برای بررسی وضعیت کنونی سیستم و بهبود عملکرد آن بوجود آمده سیستم داینامیک یا پویایی های سیستم نام دارد که یکی از قدرتمندترین و بصری ترین ابزارهای شبیه سازی است.

این دانش در ابتدا توسط Forrester در سال ۱۹۶۱ مطرح گردید. سیستم داینامیک روشهای مناسبی را برای شناسایی الگوی رفتاری سیستم در پرتو تفکر سیستمی معرفی مینماید. علاقه مندان میتوانند برای آشنایی بیشتر با تفکر سیستمی و اصول آن به کتاب پنیجمین فرمان در میدان عمل نوشته پیتر سنگه و یا کتاب سیستم داینامیک (کاربردی از تفکر سیستمی) تالیف و ترجمه شهلا قبادی مراجعه نمایند.

 

دانلود مقاله سیستم داینامیک

 

 

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ارائه مدلی بر مبنای پویایی های سیستم به منظور پیش بینی رفتار مشتریان در سپرده گذاری

در طی سال های گذشته بانک های دولتی در زمینه بازاریابی و جذب مشتری موفق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *