شنبه , ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / مدیریت / تئوری مدیریت / پنجمین فرمان
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

پنجمین فرمان

پیچیدگی از مشخصات عصر حاضر است . همگی ما در زندگی حرفه ای و شخصی خود با مسائل غامض و پیچیده ای روبه رو می شویم که از آنها گریزی نیست و باید برای حل آنها چاره ای اندیشید.
بسیاری از علمای علوم اجتماعی به خیال چنین چاره هایی بوده اند و کوشش زیادی در این راه مبذول داشته اند. هر چند این تلا ش ها بی ثمر نبوده اند ولی باید گفت که هر یک آفاتی نیز با خود به همراه داشته اند. ساده انگاری شایع ترین این آفات است . در بعد مدیریت این قضیه خود را به شکل عمل زدگی و اشتیاق در استفاده از الگوهای تکراری حل مسائل و در یک کلام، جستجوی نسخه ای شفابخش و ابزاری همه کاره، نشان می دهد. تئوری های همه شمول و جامعی که مدعی حل تمامی مسائل غامض و پیچید ه مدیریت هستند و خود را بی نیاز از آزمون و تدبر می دانند، بارزترین نماد این جریان آفت زده هستند.

این کتاب سعی و تلاشی است در جهت شناسایی ریشه های تفکر ساده انگارانه مدیران و تبیین ناتوانی هایی که از این رهگذر سازمان ها را گرفتار می سازد. کتاب حاضر راه حلی جدید و اساسی برای درمان مسائل و مشکلات سازما ن ها ارائه نمی کند؛ بلکه فراخوانی است به تفکر و تدبر و ترک ساده انگاری و پرهیز از فرضیه های همه شمولی که همواره پیروز و ظفرمند هستند. مخاطب این کتاب تنها مدیران نیستند، بلکه تک تک ما می توانیم از اصول و ضوابط کلی آن در زندگی روزمره خود سود ببریم . هرچند برای کسانی که در پی تقلید و فرار از تفکر هستند مطالب چندانی در آن نمیتوان یافت.

مؤلف این کتاب آقای پیتر سِنگه استاد مدر سه مدیریت انستیتوی تکنولوژی ماساچوست و یکی از مشاوران برجسته علم مدیریت است. وی یکی از مبدعان کارگاه های مدیریت و استفاده از برگزار کننده این روش های نوین شبیه سازی در این شاخه می باشد.

چگونه اعمال ما واقعیت را میسازد؟

از سنین کودکی به ما آموخته اند که مسائل را باید شکست، که دنیا را باید خرد کرد، این عمل ظاهرًا باعث می شود که بتوان با مسائل پیچیده به سهولت بیشتری برخورد کرد، اما در واقع بهای پنهان بسیار گزافی برای آن می پردازیم. ما دیگر قادر به دیدن توالی اعمال خود نخواهیم بود و آن حس درونی ارتباط با یک کل جامع تر را از دست می دهیم. زمانی که تلاش می کنیم “تصویر بزرگ” را دریابیم درذهن خود اجزای خرد شده آن را کنار هم قرار می دهیم و سعی می کنیم که بدان ها سامان بخشیم .
اما همانطور که دیوید بوهم فیزیکدان بیان می کند، این عمل بیهود های بیش نیست. درست نظیر این است که بخواهیم از کنار هم قراردادن تکه های یک آئینه شکسته، تصویری کامل به دست آوریم . بدین ترتیب پس از مدتی دیگر از صرافت دیدن کل یکپارچه خواهیم افتاد.
ابزارها و ایده هایی که در این کتاب ارائه می شوند، برای زدودن این باور غلط هستند که دنیا از نیروهای مجزای غیر مرتبط ساخته شده است . زمانی که این باور غلط را کنار گذاریم، آنگاه قادر به ساخت “سازمان های فر اگیر” خواهیم بود . جایی که الگوهای تا زه فکر کردن پرورش می یابد، محلی که خواسته ها و تمایلات گروهی محقق می شود و بالاخره مجموعه ای که در آن افراد پیوسته می آموزند که چگونه با یکدیگر یاد بگیرند.

 

دانلود کتاب پنجمین فرمان

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

نگرانِ نگرانی هایش

شیوانا با شاگردش همراه کاروانی سفر می کردند. کاروان عصر به دهکده ای رسید و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *