شنبه , ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / حکایت / فردا از جنس اکنون است
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

فردا از جنس اکنون است

مردی تمام عمر خود را به خوشگذرانی و عیش و عشرت می پرداخت و برای زندگی خود هیچ برنامه ریزی جدی نداشت. هر وقت از او می پرسیدند چرا به فکر آینده اش نیست و برای بهبود اوضاع زندگی اش برنامه ریزی نمی کند؟پاسخ می داد: “من طبق آموزش های شیوانا در زمان حال زندگی می کنم و سعی می کنم به آینده و گذشته فکر نکنم. برای همین دایم خودم را به تفریح و عیاشی سرگرم می کنم تا مبادا ذهنم ناغافل به آینده و گذشته مهاجرت کند. من از آینده می ترسم و گذشته برایم جذاب نیست!”

روزی شیوانا در جمعی او را دید. مرد عیاش با صدای بلند طوری که همه بشنوند گفت : شیوانا! همانطوری که در مدرسه می گوئید من برای اینکه در آینده سیر نکنم و در گذشته مقیم نشوم شیوه زندگی بی بند و باری را انتخاب کرده ام و خودم را از برنامه ریزی برای آینده خلاص کرده ام. نظر شما چیست؟”

شیوانابا تعجب گفت: کسی که در زمان حال زندگی می کند دیگر برایش آینده و گذشته وجود ندارد که دائم  از آن یاد کند و بترسد و برای فرار از آن به سرگرمی و مواد تخدیری پناه ببرد. تو فقط مدعی حضور در لحظه اکنون هستی و در عمل با فرار از گذشته و آینده  ،   این دو زمان غیر واقعی و ذهنی را واقعی ساخته ای و بیش از اکنون آنها را باور کرده ای. آینده ای که از آن می گریزی چیزی از جنس زمان الآن است. گذشته هم چیزی از جنس الآن بوده که از ما عبور کرده است.بنابراین تنها چیزی که وجود دارد یک زمان حال جاودانه و ابدی است که همیشه حضوردارد و به هیچ زمان دیگری هم اجازه گرفتن جایش را نمی دهد. تو با ربط دادن بی دلیل برنامه ریزی کردن به مفهومی بی معنا به نام زمان آینده، عملا برنامه ریزی  را اسیر و قربانی چیزی ذهنی و توهمی ساخته ای. برنامه ریزی ربطی به آینده ندارد. برنامه ریزی وطرح ریزی فعالیت برای انجام یک کار ، در زمان الآن اتفاق می افتد و در زمانی از جنس الآن هم باید دنبال شود و در زمانی مثل الآن هم به جواب می رسد. تفسیر تو از زندگی در زمان اکنون تغبیر دلخواه و شخصی تو برای توجیه خوشگذرانی های بی قید و شرط مطلوب خودت است  و هیچ ربطی به بقیه آدم های اطراف تو از جمله شیواناندارد. تو اگر این ترجیح می دهی خوشگذرانی پیشه کنی و بی بندو بار و بی قید و بند گذران عمر کنی این تصمیم و انتخاب خودت است و عواقبش هم با خودت است. اما این تصمیم ها و  انتخاب های تو ربطی به شیوانا و یا زمان اکنون ندارد. بی جهت خودت را به آنها نچسبان!”

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

بهترین مادر

روزی پسر جوانی نزد شیوانا آمد و در حالی که بسیار غمگین بود گفت:” پدر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *