پنج شنبه , ۲۵ مهر ۱۳۹۸
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
آخرین نوشته ها
خانه / مدیریت / بازاریابی / سیاست های تشویقی توسعه صادرات صنایع با فناوری بالا
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

سیاست های تشویقی توسعه صادرات صنایع با فناوری بالا

اگرچه کشورهای آسیایی شرقی توسعه صنایع الکترونیک را در ر أس برنامه های توسعه صادرات خود قرار داده اند لیکن سطح و نوع حمایت های متنوعی را برای توسعه صادرات این بخش در نظر گرفته اند.

این حمایت های شامل سرمایه گذاری دولت در تحقیق و توسعه و ایجاد صندوق هایی برای تأمین مالی هزینه های تحقیق و توسعه،کنترل واردات، کمک به انتقال تکنولوژی، پرداخت وام های بابهره پایین، ایجاد انگیزه های صادراتی از طریق کاهش نرخ مالیات و خدمات مشاوره ای و آموزشی است . مورد سنگاپور همانطور که ملاحظه می گردد از تمامی ابزارهای حمایتی به جز کنترل واردات در راستای ارتقای صادرات صنایع الکترونیک خود بهره برده است.

در این میان کشورهای مالزی و تایوان به نسبت بقیه از برنامه های کمتری حمایتی استفاده نموده اند. در ادامه این گزارش سعی دارد در ابتدا سیاست ها ی کلی توسعه صادرات کشورهای کره جنوبی، مالزی، تایوان و تایلند را بررسی نموده و سپس به مطالعه و بررسی سیاست های و برنامه های تشویقی توسعه صادرات صنایع الکترونیک با جزئیات
بیشتری بپردازد.
 کره جنوبی

توسعه صنعتی کره از سال ۱۹۵۵ با تشکیل کمیته اقتصادی مشترک ایالات متحده و کره جنوبی برای تجدید حیات اقتصادی این کشور آغاز شد و کره در مدت کمتر از سی سال توانست خود را از فقر شدید به سطح زندگی نسبتاً بالایی برساند . رژیم اقتصادی کره جنوبی سرمایه داری است که در آن بازار نقش اساسی تعیین قیمت ها را به عهده دارد . این کشور از ۱۹۶۲ تا۱۹۹۱ با به اجرا در آوردن شش برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی توانست به پیشرفت های زیادی نایل آید .تمرکز اصلی برنامه ششم توسعه اقتصادی و تحکیم ثبات و افزایش کارایی بوده است، که کاهش تدریجی دخالت دولت در امور اقتصادی و
افزایش قدرت رقابت در بازار از جمله عواملی بوده اند که اهداف مذکور را تحقق بخشیده اند.

تا پایان این برنامه سرمایه گذاری در علوم فناوری ۲۵ درصد افزایش یافت . برای دستیابی به توسعه اقتصادی در قرن ۲۱ ، کره حمایت همه جانبه ای را از واحدهای کوچک و متوسط تجاری در زمینه فناوری نوین آغاز کرد . ایجاد مرکز واحدهای تجاری کوچک در کیونگی نمونه
مناسبی از این حمایت ها می باشد.

هدف از تشکیل این مرکز در ارزیابی ،SMEs سال ۱۹۹۷ ، حمایت از فعالیت های واحدهای بازار، مشاوره برای توسعه فناوری جدید، انتقال فناوری، طراحی صنعتی و بسته بندی مناسب برای تولیدات، آموزش روش های مناسب مدیریت واحدهای تجاری کوچک و … بود. یکی از اصول اساسی سیاست بازرگانی کره انجام تغییرات ساختاری در صنعت در جهت تولید محصولات تکنولوژی بر می باشد و در برنامه هفتم (دهه ۱۹۹۰ ) توجه به توسعه صنایع با فناوری پیشرفته مانند الکترونیک، نیم هادی ها و کامپیوتر را در رأس امور قرار داد.

صنعت الکترونیک کره جنوبی

قابلیت های صنعت الکترونیک کره در طول چند دهه اخیر رشد سریع، پایدار و قابل توجهی در زمینه های زیر داشته است:
۱- ابعاد و ظرفیت امکانات و تسهیلات
۲- مهارت و فن آوری
۳- کسب درآمد و اثر بر بازار جهانی.

کره در محدوده وسیعی از فناوری های الکترونیکی شامل (SRAM و DRAM) و روش های طراحی بسته های مدارهای مجتمع با کاربرد خاص، مواد مصرفی الکترونیک، توسعه محصولات جدید فن آوری اطلاعات و … قابلیت های منحصر به فرد و متکی به خود بنا نهاده است.
تمرکز استراتژیک این کشور هم در زمینه به دست آوردن برتری در تولید و ساخت محصولات الکترونیکی و هم در خلاقیت و نوآوری در زمینه های الکترونیکی می باشد.رشد صنعت نیمه هادی کره حیرت آور بوده است .

در یک بازه زمانی ده ساله، مجتمع های صنعتی کره ای از حالت مجریان غیرواقعی و ناتوان به جایی رسیده اند که در سال ۱۹۹۴ یک چهارم بازار نیمه هادی دنیا را قبضه کرده اند . سامسونگ اکنون بزرگ ترین سازنده DRAM در دنیاست. در سال ۲۰۰۵ سهم صادرات نیمه هادی ها دراین کشور به ۱۰٫۵ درصد رسید.
این کشور با توجه به نقش و تأثیر بنگاه های کوچک و متوسط در توسعه اقتصادی، مسؤولیت حمایت و گسترش بنگاه های کوچک و متوسط را به وزارت صنعت و تجارت واگذار کرده است . در درون این وزارتخانه تشکیلات ویژه ای (SMBA) احداث شده است که مسوولیت اصلی برنامه های مختلف حمایتی و سیاست های اجرایی دولت در مورد این بنگاه ها را بر عهده دارند.

 

دانلود مقاله

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ارائه مدلی بر مبنای پویایی های سیستم به منظور پیش بینی رفتار مشتریان در سپرده گذاری

در طی سال های گذشته بانک های دولتی در زمینه بازاریابی و جذب مشتری موفق …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *