یکشنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۸
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
آخرین نوشته ها
خانه / حکایت / سخت ترین مرحله
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

سخت ترین مرحله

یکی از شاگردان شیوانا عاشق تیراندازی با چشمان بسته بود. او با وجود این علاقه شدید از پرتاب و به هدف نشاندن یک تیر معمولی با چشمان باز هم عاجز بود. اما با این وجود همیشه از آرزوی دست نیافتنی خودش یعنی پرتاب تیر با چشمان بسته صبحت می کرد. روزی در جمع شاگردان دوباره رشته کلام را در دست گرفت و در مورد آرزوی دیرینه خودش سخن گفت. شیوانا که کناری ایستاده بود و گوش می کرد با تعجب پرسید: تو که چنین آرزوی بزرگی داری چرا در مسابقات رزمی مدرسه در قسمت شمشیر زنی شرکت می کنی؟ چرا رشته تیراندازی با کمان را انتخاب نکردی؟

شاگرد با خجالت گفت: چون همه به من می گویند استعدادش را ندارم! چند بار همین طوری تیر انداختم اما هیچ کدام به هدف نخورد. از یک رهگذر  شنیدم که به خنده می گفت وقتی نتوانی با چشمان باز کمان بکشی ، چگونه انتظار داری در تاریکی و با چشمان بسته تیر بیاندازی!؟

شیوانا گفت: اما آرزوی تیراندازی با چشمان بسته آرزوی توست نه آن رهگذر! چگونه به دیگران اجازه دادی در مورد برآورده شدن یا نشدن آرزوهایت نظر دهند؟ اگر قبول کنی که تا عبور از سخت ترین مرحله آموزش تیراندازی با چشمان بسته مقاومت کنی، می توانی از همین فردا آموزش تیراندازی با کمان را شروع کنی؟ و به تو قول می دهم که به وقتش بهترین تیرانداز شوی.

آن شاگرد قبول کرد و از روز بعد با جدیت شروع به تمرین نمود. ماه های اول هیچ پیشرفتی نداشت. اما بعد از چندین ماه تمرین ناگهان سرعت پیشرفتش افزایش یافت و یک سال بعد به حدی از مهارت رسید که می توانست بدون خطا با چشمان بسته به هدف های متحرک نیز تیراندازی کند. دو سال بعد وقتی او به عنوان ماهر ترین استاد تیراندازی دیار انتخاب شد نزد شیوانا رفت و از او پرسید: به من نگفتید که سخت ترین مرحله یادگیری من کجا بود. هر روز که تمرین می کردم فکر می کردم همان روز سخت ترین مرحله است اما شما هیچ چیزی نمی گفتید و برای همین مقاومت می کردم و هیچ اعتراضی نداشتم. اما هنوز هم که هنوز است نفهمیدم سخت ترین مرحله یادگیری کجا بود؟

شیوانا با تبسم گفت: همان روز اول که تصمیم گرفتی کار را شروع کنی، همان سخت ترین مرحله بود. وقتی تصمیم به مقاومت و ایستادگی تا انتها را گرفتی بقیه مراحل دیگر آسان و عبور کردنی بود و نیازی به توضیح نداشت!

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

نگرانِ نگرانی هایش

شیوانا با شاگردش همراه کاروانی سفر می کردند. کاروان عصر به دهکده ای رسید و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *