یکشنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
آخرین نوشته ها
خانه / حکایت / اولین گزینه
مدیریت فناوری و نوآوری

اولین گزینه

شیوانا با شاگردش همراه کاروانی از مسیری خشک و بی آب وعلف می گذشتند. ذخیره آب کاروان در حال اتمام بود و و تنها امید آنها چاه آبی بود که در کاروانسرای بعدی قرار داشت. سرانجام آنها به محل چاه آب رسیدند. اما متوجه شدند که همزمان با آنها دو کاروان دیگر نیز وارد کاروانسرا شده اند و در نتیجه برای استفاده از چاه آب باید صف تشکیل می شد. صف خود به خود شکل گرفت و شیوانا و شاگردش هم در صف ایستادند. نفر پشت سر آنها مرد سیاه جامه ای بود که همراه دو پسرش نوبت گرفته بودند. مدتی که گذشت مرد سیه جامه به پسرانش گفت:” آن فردی که الآن نزدیک چاه آب است یکی از دوستان قدیمی من است. از دو مسیر متفاوت به سراغ او بروید و به کسانی که صف ایستاده اند بگویید که پسران او هستید. در نتیجه می توانید با این حیله و کلک زودتر به آب برسید. پسرها با شرمندگی  سرشان را پایین انداختند و دستور پدر را اجرا کردند.

همه کسانی که در صف ایستاده بودند با وجودی که می دانستند آن دو پسر بی نوبتی کرده اند اما با نارضایتی سکوت کردند و هیچ نگفتند. شیوانا به سمت مرد سیه جامه برگشت و گفت:” بی دلیل و سرهیچ و پوچ گزینه های نخست بچه هایت را جابجا کردی؟ آن ها را با این تغییر گزینه تا آخر عمر دچار دردسر ساختی؟”

مرد سیه پوش با خنده گفت:” ازچه صحبت می کنید؟ آنها فقط یک کلک ساده را تمرین کردند. آنها امروز درس زندگی آموختند!”

شیوانا با تبسم گفت:” آنها از این به بعد هر گاه مجبور به ایستادن در صف و نوبتی شوند اولین گزینه ای که به ذهنشان می رسد صبوری و استقامت نیست بلکه فریب و نیرنگ است. هر وقت چرخ زندگی آنها را دچار سختی و دشواری کند، اولین گزینه انتخابی آنها حقه بازی و کلک خواهد بود نه ایستادگی و مقاومت. تو آنها را با شیوه جدیدی از زندگی روبرو ساختی که هر روز دلشان را سیاه تر و ذهنشان را تیره تر می سازد.”

مرد سیه پوش با ناراحتی گفت:” مهم این است که الآن وقتشان گرفته نشد و می توانند به کار دیگری برسند!آنها الآن از بقیه جلوترند!”

شیوانا سرش را به علامت تاسف تکان داد و گفت:” مهم این نیست که در زندگی چقدر جلو یا عقب هستی ، مهم این است که در هر لحظه اولین گزینه های انتخابی ات چیست!؟ اگر اولین گزینه هایی که در مقابل مشکلات به ذهنت می رسند  فریب و نیرنگ و حقه بازی باشد، بدان که بازی زندگی را از همان لحظه باخته ای و همه  پیشرفت ها و جلو بودن های بعد از آن دیگر هیچ فایده  و ارزشی ندارند.درضمن  بد نیست بدانی که اولین کسی که بابت گزینه های نخست و غلط فرزندانت آسیب می بینی خود تو هستی. نیازی به شاهد و دلیل نیست. آینده خودش این را به تو ثابت خواهد کرد!”

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

مدیریت فناوری و نوآوری

نگرانِ نگرانی هایش

شیوانا با شاگردش همراه کاروانی سفر می کردند. کاروان عصر به دهکده ای رسید و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *