سه شنبه , ۲۴ تیر ۱۳۹۹
قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / دانلود / آینده نگاری با رویکرد تعیین اولویت ها
مدیریت فناوری و نوآوری
مدیریت فناوری و نوآوری

آینده نگاری با رویکرد تعیین اولویت ها

اولویتهای فنّاوری با نگاه به آینده

آگاهی از ظهور نوآوریها و فنّاوریهای جدید، آگاهی از جهت گیری فنّاوریها و هم چنین از ظهور بازارهای جدید در آینده و در نتیجه فراهم کردن بسترهای لازم و افزایش قابلیت انعطاف پذیری توانمندیهای موجود و هماهنگ سازی آنها با تحولات آینده از جمله عوامل و فاکتورهای حیاتی در رشد و توسعه پایدار مبتنی بر علم و فنّاوری محسوب می گردد. لذا سمت دهی توانمندیهای موجود تکنولوژیک در جهت ارتقاء و حفظ توان رقابتی، موضوع تعیین اولویتهای فنّاوری با نگاه به آینده را در مرکز توجه دولت ها قرار داده است.

تعاریف آینده نگاری

آینده نگاری عبارت است از تلاش نظام مند برای نگاه به آینده علم، فنآوری، اقتصاد، محیط زیست و جامعه با هدف شناسائی تکنولوژی های نوظهور عام و زمینه های تحقیقاتی استراژیک مربوطه که بتواند بیشترین منافع اقتصادی و اجتماعی را عاید بشریت نماید

نتایج حاصل از این تعریف شامل:

فعالیت های نگاه به آینده باید بطور نظام مند زیر سرفصل آینده نگاری قرار گیرد. این فعالیتها برای بلند مدت مثلا ۱۰ ۵ الی ۳۰ سال باشد.
آینده نگاری یک فرآیند است و نه مجموعه ای از تکنیک ها، بطوریکه بین جامعه علمی وکاربران تحقیقات وسیاست گذاران نوعی تعامل، همفکری و مشاوره برقرار می نماید یکی ازموارد مورد نظر آینده نگاری عبارتست از شناسایی تکنولوژی های نوظهور عام می باشد. یعنی تکنولوژی هایی که بهره برداری و استفاده از آنها دارای منافع به بخش های متعددی از اقتصادوجامعه باشد .

این تکنولوژی ها عموما درمرحله مقدماتی رقابت هستند و می توانند جاذب سرمایه گذاری برای توسعه سریع باشند. تمرکز دیگر آینده نگاری برتحقیقات استراژیک است یعنی انجام تحقیقات پایه با این انتظار که موجب ایجاد پایه وسیعی از دانش گردیده و بتواند زمینه ساز راه حلی برای مشکلات شناخته شده جاری و یا آینده باشد.
توجه لازم به منافع و یا زیان های محتمل ناشی از تکنولوژی های جدید برای جامعه ونه فقط صنعت یا اقتصاد. بعنوان مثال شبیه سازی انسان با ید دقت نمود وتاکید کنیم که آینده نگاری با پیش بینی تکنولوژی تفاوت داد. زیرا فرض و تصور پیش بینی این که است آینده مطلوب و بی مانند وجوددارد. لذا وظیفه پیش بین این استکه آنچه را که در آینده قرار است اتفاق بیافند تا حد امکان دقیق باشد.

روش های کیفی آینده نگاری

متد ها ی کیفی وقایع و برداشت ها را معنی می بخشند. این برداشت ها معمولا بر اساس ذهنیت و یا خلاقیت می باشند. و قالبا از طریق مصاحبه و یا طوفان مغزی به دشواری قابل تائید و پشتیبانی هستند.
شناسائی سناریو هائی که ریشه در گذشته دارند
طوفان مغزی
پانل های شهروندان
کنفرانس/کارگاه
مقاله و سناریو نویسی
پیش بینی خلاقانه
مصاحبه
مرور ادبیات
گونه شناسی و ساختار شناسی
درخت تناسب
نقش آفرینی
نمونه برداری
سناریو نویسی
تحلیل ساختار
تخیل عالمی
انگیزه ها
بررسی
تجزیه تحلیل نقاط ضعف و قوت، تهدید و فرصت.

روشهای کمی

متدهائی که کمیت هارا اندازه گیری نموده و با استفاده از و یا ایجاد اطلاعات معتر و قابل اعتماد به تحلیل آماری آنها می پردازند
بنچ مارک
منبع دهی رفرنس دهی
تحلیل شاخص های سری زمانی
تحلیل پتنت
تحلیل روند ها

روشهای نیمه کمی

متدهائی که با استفاده از اصول ریاضی ذهنیات ، قضاوت منطقی و نظریات کارشناسان و صاحب نظران را کمی می نمایند( ماندد وزن دهی نظرات)

تاثیر متقابل/تحلیل ساختار
دلفی
تحلیل چند معیاره
رای گیری
سناریو های کمی
نقشه راه
تحلیل سهامداران و ذینفعان

 

دکتر ابراهیم معینی

دانلود مقاله آینده نگاری با رویکرد تعیین اولویت ها

 

 

 

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ارائه مدلی بر مبنای پویایی های سیستم به منظور پیش بینی رفتار مشتریان در سپرده گذاری

در طی سال های گذشته بانک های دولتی در زمینه بازاریابی و جذب مشتری موفق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *